Інститут вищої освіти

Модернізація Європейської системи вищої освіти07 Жовтня 2011р.

Єврокомісія затвердила своє бачення пріоритетних напрямків розвитку системи вищої освіти в ЄС та направила відповідне повідомлення до органів ЄС, які прийматимуть рішення щодо розподілу витрат бюджету ЄС на 2014-2020 роки


20 вересня 2011 року Європейська Комісія прийняла Повідомлення до Європейського Парламенту, Ради, Європейського Економічного і Соціального Комітету та Комітету регіонів на тему «Підтримуючи зростання та зайнятість – порядок денний для модернізації Європейської системи вищої освіти». Стратегія Європа 2020, її передові ініціативи та інтегровані керівні орієнтири в центрі прагнень щодо досягнення розумного, стійкого і всеосяжного зростання ставлять знання.
Пропозиції Єврокомісії щодо багаторічних фінансових рамок на 2014-2020 роки передбачають значне зростання інвестицій в освіту, дослідження та інновації.
Як зазначається в повідомленні, потенціал європейських інститутів вищої освіти щодо їх ролі в суспільстві та зростанні добробуту залишається недовикористаним. Як очікується до 2020  року 35% робочих місць в ЄС вимагатимуть кваліфікації вищого рівня, але наразі лише 26% робочої сили мають відповідну кваліфікацію. ЄС досі відстають щодо частки дослідників в загальному обсязі робочої сили маючи лише 6%, тоді як в США – 9%, Японії – 11%. Лише близько 200 європейських університетів з 4000 включено до найкращих 500, та лише 3 до найкращих 20 за останнім Академічним рейтингом світових університетів. При цьому за останні роки ситуація суттєво не змінилася. Єврокомісія визнає, що ЄС потрібне широке різноманіття закладів вищої освіти, кожний з яких має бути кращим в своїй ніші, що визначається його місією та стратегічними пріоритетами.
Для покращення ситуації Єврокомісія запропонувала визначити ключові напрямки з одного боку для країн-членів ЄС та самих закладів вищої освіти, а з іншого – визначити внесок ЄС.
Отже, були запропоновані такі ключові напрямки для країн-членів ЄС та самих закладів вищої освіти:
1.    Збільшення рівня досягнень для забезпечення Європи необхідними випускниками та дослідниками.
2.    Поліпшення якості та актуальності вищої освіти.
3.    Посилення якості через мобільність та транскордонне співробітництво.
4.    Забезпечення взаємозв’язку трикутника: вища освіта - дослідження - бізнес для вдосконалення та регіонального розвитку.
5.    Вдосконалення управління та фінансування.
На думку Єврокомісії внесок ЄС може бути визначений в наступних пріоритетних напрямах:
1.    Підтримка реформ через обгрунтування, аналіз та прозорість політики.
2.    Розвиток мобільності.
3.    Перетворення вищої освіти в центр інновацій, створення робочих місць та зайнятості.
4.    Підтримка інтернаціоналізації європейської вищої освіти.
5.    Посилення довгострокового впливу та компліментарності фінансування з боку ЄС.
Фактичні обсяги та структура витрат бюджету ЄС будуть відомі лише після остаточного затвердження багаторічних фінансових рамок на 2014-2020 роки.

Підготував Д.Ільницький, к.е.н., доцент, науковий співробітник Інституту вищої освіти за матеріалами сторінки Генерального Директорату ЕК з освіти та культури