Американські та британські університети – лідери оновленого академічного рейтингу світових університетів 201119 Серпня 2011р.

Вийшов у світ Академічний рейтинг світових університетів 2011, який щорічно складається та підтримується Центром університетів світового класу при Шанхайському університеті Цзяо Тун. Найвищі рейтингові позиції вчергове займають американські та британські університетські заклади, значно наростили свою присутність – близькосхідні та китайські університети.

15 серпня 2011 року Центром університетів світового класу при Шанхайському університеті Цзяо Тун було представлено оновлений Академічний рейтинг світових університетів (Шанхайський рейтинг університетів). Традиційно міжнародний рейтинг університетських закладів очолюють американські та британські ВНЗ: Гарвард (незмінний лідер Шанхайського рейтингу з 2003 року), Стенфорд, Масачусетський технологічний інститут, Каліфорнійський університет в Берклі, Кембридж, Калтех (Каліфорнійський технологічний інститут), Прінстонський, Колумбійський, Чиказький та Оксфордський університети. Вказані університетські установи, разом із Пенсільванським, Йєльським та Ньюйоркським, є також визнаними світовими лідерами в галузі економічних наук.

Університети Женеви (Швейцарія, 73 місце), Квінсленду (Австралія, 88 місце) і Франкфурта (Німеччина, 100 місце) вперше потрапили до ТОП-100. Також у переліку світових університетів ТОП-500 опинилися Малайський (Малайзія) та Університет Загребу (Хорватія). Цьогоріч значимим є прогрес близькосхідних університетських закладів, зокрема таких як: Університет імені Короля Сауда та Університет нафти й мінералів імені Короля Фахда (Саудівська Аравія), які потрапили відповідно до ТОП-300 і ТОП-400; Стамбульський і Тегеранський університети – зуміли наростити свої позиції і тепер представлені у ТОП-400; Каїрський університет – відновив своє рейтингове місце у ТОП-500. Збільшили свою присутність у Шанхайському рейтингу 2011 і китайські університети (включно з Тайванем і Гонконгом), загальна кількість яких у ТОП-500 тепер складає 35 закладів, на чолі з Національним Тайванським університетом, Китайським університетом Гонконгу та Університетом Ціньхуа (для порівняння слід зазначити, що в 2003 р. чисельність китайських університетів налічувала 17 закладів, тобто протягом 2003-2011 рр. Китай наростив свою присутність у Рейтингу більше, ніж удвічі).

Як відомо, Академічний рейтинг світових університетів складається щороку, починаючи з 2003 р., на основі таких шести об’єктивних індикаторів: кількість випускників університету і представників професорсько-викладацького складу, які отримали Нобелівські премію чи міжнародну премію з математики Медаль Філдса; кількість високоцитованих дослідників в університеті, які відбираються за допомогою системи ThomsonScientific; кількість статей, опублікованих університетськими професорами в журналах Natureі Science; кількість статей, опублікованих університетськими професорами та проіндексованих в таких двох міжнародних системах індексування наукових публікацій – ScienceCitationIndex-Expandedта SocialScienceCitationIndex; зважені значення наведених вище показників у розрахунку на одного працівника дослідницького університету (останній показник було запроваджено цього року).

Підготував В.Сацик, канд. екон. наук., науковий співробітник Інституту вищої освіти, за матеріалами: AcademicRankingofWorldUniversities(http://www.arwu.org).