Дослідження рейтингу Webometrics за період 2010-2012 рр.В липні 2010 року лабораторія кибірметрики Національної дослідницької ради Іспанії представила новий рейтинг «Webometrics TOP-12000» в якому кількість університетів світу, ступінь представлення яких в інтернеті проаналізовано, досягла 12 000! Загалом, рейтинг здійснюється за такими основними параметрами:
Українські ВНЗ у рейтингу Webometrics Ranking of World’s Universities
Рейтинг ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана» у базі даних Webometrics
Примітка: * - відбулися зміни в методології рейтингування ** - з 8 000 світових університетів *** - з 20 300 світових університетів **** - з 20 745 світових університетів В 2012 році відбулися зміни в методології рейтингування та збільшилася до 20 300 кількість університетів світу, що були прорейтинговані. В опублікованому 2 лютого 2012 року рейтингу, перше місце традиційно обіймає Гарвардський університет. Серед українських ВНЗ у національному рейтингу на першому місті Національний технічний університет «Київський політехнічний інститут». Загалом, до національного рейтингу увійшли 104 вітчизняних вищих навчальних закладів. На жаль, представництво українських університетів у порівнянні з рейтингом, що був оприлюднений у липні 2011 року, зменшилося на 33 позиції – тоді до цього переліку входило 137 ВНЗ. ТОП-10 українських ВНЗ виглядає так ( в дужках зазначено місце ВНЗ у світовому рейтингу):
КНЕУ обіймає 23 місце у національному рейтингу та 4374 - у світовому. Тобто, за рік (порівняно з рейтингом, опублікованим у січні 2011 року) КНЕУ перемістився з 4260 (з 12 000 ВНЗ) на 4374 місце (з 20 300 ВНЗ) у світовому рейтингу (та з 21 на 23 - у національному). Протягом 2011 року рейтинг нашого університету змінювався "хвилеподібно". Так, починаючи з січня 2011 року, тобто за перші півроку, рейтинг піднявся вгору на 822 пункти (3438 місце у липні 2011 проти 4260 – у січні 2011). Такий стрімкий злет був пов'язаний із введенням в дію нового, більш потужного, сайту Університету. Згідно з даною методологією рейтингування, місце ВНЗ у рейтингу тим вище, чим більший за веб-розмірами офіційний сайт та чим більше на нього офіційних посилань (це найвагоміший показник у рейтингу!), а також чим більша кількість завантажених файлів (у форматах PDF, DOC, PPT, PS) та чим більша кількість публікацій та вищий рівень цитування за оцінкою Google Scholar. Варто зауважити, що при складанні рейтингу кількість відвідувачів сайту та його дизайн не враховуються. Однак, протягом другого півріччя відмічено зниження рейтингу до 4374 місця серед вищих навчальних закладів світу та до 23 місця серед національних ВНЗ. Це зумовлено, перш за все, зростанням кількості ВНЗ, що приймали участь у рейтингуванні (з 12 000 до 20 300) та змінами в методології рейтингування, що відбулися у 2012 році та стосуються основих рейтингових параметрів: Size(розмір) та RichFiles(цінні файли) - питома вага цих показників зменшилася до 10% кожного; Scholar (Google Scholar) - натомість зросла до 30%, Visibility(видимість) – залишився на рівні 50%. Однак нова система більш жорстко оцінює зміни домену. Як зазначено на офіційному сайті «Webometrics» (http://www.webometrics.info/) в поясненнях до нової методології: «The visibility is obtained from combining external inlinks and referred domains according to Majestic SEO. The new system penalizes more strongly certain web domain naming practices like using several central domains, sharing domains with other organizations or recent name changes». Оскільки у зв’язку із запровадженням нового сайту, відбулися зміни домену, а у «Webometrics» ще й досі вказується посилання на http:// kneu.kiev.ua замість http:// kneu.edu.ua, це призводить до того, що не всі зовнішні посилання на новий сайт враховуються при розрахунку показника Visibility(видимість), проблемною може бути також використання нової системи http://www.majesticseo.com для розрахунку даного показника. Порівняльний аналіз в розрізі параметрів рейтингування (основних показників).
Порівняльний аналіз, здійснений в розрізі параметрів рейтингування дозволяє зробити наступні висновки: рейтинг КНЕУ продовжує зростати за рахунок збільшення розміру нового сайту (Size– зростання на 952 пункти!). Зниження загального рейтингу (Rank) на 936 пунктів відбулося за рахунок втрати позицій за 3 іншими параметрами, причому більшою мірою це стосується Visibility( що зумовлено вищеперерахованими проблемами). Що стосується положення у національному рейтингу, виходячи з аналізу основних параметрів, КНЕУ поступається ТОП-20 національних ВНЗ здебільшого за кількістю завантажених файлів та наукових публікацій. Отже, задля того, щоб відновити набуті позиції та просунутися в рейтингу, основним напрямком реалізації інтернет-політики нашого Університету в найближчі півроку має бути підвищення змістовної та інформаційної активності сайту.
30 липня 2012 року опубліковано новий рейтинг Webometrics, в якому кількість університетів світу, що були прорейтинговані збільшилася до 20 745. Суттєві зміни відбулися також в методології рейтингування. Так, було змінено показники рейтингування:
За поточною методологією Webometrics обирає лише один головний домен університета: "If one institution has more than one main domain, we analyze all of them but only the best ranked is published, even if this domain is not the new (current) or the preferred one". Новий сайт КНЕУ був запущений під доменом kneu.edu.ua лише півтора роки тому і ще не встиг набрати ту кількість посилань, котру старий домен ( kneu.kiev.ua ) набирав більш ніж десять років поспіль. Відповідно, до рейтингу потрапив лише kneu.kiev.ua, а до назви КНЕУ було додано "(1)", що вказує на те, що Webometrics аналізовував лише одно з двох домених імен. Отже, відповідно до липневого рейтингу Webometrics, КНЕУ обіймає 45 місце у національному рейтингу та 5156 - у світовому. Тобто, за рік (порівняно з рейтингом, опублікованим у січні 2011 року) КНЕУ перемістився з 4374 (з 20 300 ВНЗ) на 5156 місце (з 20 745 ВНЗ) у світовому рейтингу (та з 23 на 45 - у національному). Проте, як відмічалося вище, ці дані не відображаються реальної картини присутності КНЕУ в Інтернет, оскільки прив'язані до старого домену. ТОП-10 вітчизняних ВНЗ виглядає наступним чином:
Детальніше - тут:
Остання редакція: 09.02.17 |